Чесънът има уникален състав. В състава му влизат много полезни витамини, етерични масла, макро- и микроелементи, което обуславя използването му за лечение на различни заболявания на сърдечно-съдовата, храносмилателната, ендокринната и други системи.
Отделно, заслужава да се отбележи ефектът на чесъна върху нивата на холестерола.
Чесънът и високия холестерол
Анализирайки резултатите от множество проучвания, учените стигат до извода, че яденето на половин до една скилидка чесън на ден понижава нивата на общия холестерол с 9%, според изданието Healthline.
Едно от най-важните вещества в чесъна е алицинът.
Тези симптоми показват, че НЕ трябва да ядете чесън
Редица големи лабораторни изследвания показват, че алицинът допринася за нормализирането на липидния профил. Положителни резултати са получени при експерименти с животни. В първичната култура на гладкомускулни клетки на атеросклеротична плака, чиято жизнена активност се поддържа от лабораторията, се наблюдава намаляване на общия холестерол с 30%, а липопротеините с ниска и много ниска плътност („лош“ холестерол) с 35% и съответно 45%. В стойностите на триацилглицеридите понижението е 15%.
Положителни резултати са отбелязани и по отношение на здравословните мазнини - концентрацията на липиди с висока плътност („добър“ холестерол) се е увеличила с 10%.
Отделно трябва да се отбележи и експериментът, проведен в Съединените щати. При две групи мишки хиперхолестеролемичният фон е изкуствено поддържан в продължение на няколко месеца. При гризачите, на които е даван алицин като храна, атеросклеротичните отлагания са 17% по-рядко срещани, появата на плаки се наблюдава само при всяко 10-то животно, докато в контролната група - при всяко 3-то.
Лекар разкри какво ще се случи с холестерола ви, ако ядете кисело мляко всеки ден
Обобщавайки, учените стигат до извода, че чесънът наистина помага за понижаване на "лошия" холестерол, а също така намалява риска от атеросклероза и инхибира прогресията на съществуващите плаки. Това се отразява благоприятно на общото състояние: намаляване на риска от коронарна болест на сърцето, инфаркт на миокарда, остри нарушения на мозъчното кръвообращение и много други патологии. Това мнение се споделя не само от учените, но и от повечето лекари, допълва изданието.
Важно: Статията не замества балансираното хранене и консултацията със специалист!